X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

نشان ایران

بخش میانی

محتوی نوشتاری

تکنیک چوب و طناب ، ارزشمندترین راه مقابله با ویروس کرونا

 نقل محافل شده است! این روزها همه دارن از آن صحبت می کنند. بازار شایعات را نیز حسابی داغ کرده است. از دست فروش گرفته تا داروخانه ها و مراکز درمانی و آموزشی و سیاسیون و دولتی ها، همه را درگیر کرده و دارد زندگی عادی مردم را مختل می کند و همین روزهاست که تغییر نام دهد و خود را غول کرونا معرفی نماید. امروز که سوم اسفند است، آمار رسمی می گوید که 28 نفر مبتلا و 5 نفر فوتی داشته است. به لطف همان شایعات نگاه مردم اما خیلی وحشت ناک تر از این حرف هاست! و البته بعضا اشتباه و قابل تامل!. برخلاف چینی ها که ماسک های اضافی شان را به مراکز درمانی تحویل می دادند، مردم هجوم می برند و هرچه هست و نیست را می خرند! قیمت اما مهم نیست! همین که زرنگ باشیم و خیلی ها سرشان بی کلاه بماند کافی است ! اتفاقی است که افتاده و از شرق دور مهمان ناخوانده ما و البته خیلی از کشورها شده. چاره ای جز مقابله و مدیریت شرایط موجود نداریم.

تمرینات و تکنیک های ورزش تای چی می تواند ضمن تقویت عمومی بدن با کنترل و مدیریت ذهن و انرژی های درونی، سیستم ایمنی بدن را ارتقا ببخشد و ضمن پیشگیری، در صورت ابتلا به فرایند بهبود نیز کمک شایانی نماید. در این میان تمرینات تنفسی و ساده تای چی مخصوصا اگر با نگرش زیبا و فلسفی زیرانجام شوند از کارایی و اهمیت بسیاربالایی برخوردار هستند:

فلسفه اصلی در ورزش تای چی « غلبه نرمی بر سختی است » و در حکمت شرقی آمده است که « همچون آب نرم باش که هیچ چيز ديگري ياراي مقابله با آن را ندارد » بر این اساس می توان گفت که « آرامش » یکی از اساسی ترین و منطقی ترین اصل مقابله با مشکل پیش رو می تواند باشد. البته پر واضح است که حفظ آرامش در این شرایط مخصوصا برای عامه مردم کاری است بس دشوار!. در این نوشتار سعی شده است که راهکاری ساده ارائه شود تا بتواند مورد استفاده آحاد مردم قرار گیرد.

یکی از بنیادی ترین روش های کسب آرامش « پذیرش » است که اگر قدری منطقی به این موضوع نگاه کنیم به راحتی قابل حصول می باشد. ببیند ما راهی برای نپذیرفتن این مهمان ناخوانده نداریم و لاجرم باید با این وضعیت کنار بیایم تا ضمن مدیریت کردن شرایط موجود بتوانیم با کمترین هزینه، به شرایط مطلوب برسیم و این برهه از زمان را سپری کنیم. اساسا درک و پذیرش آگاهانه این موضوع  حضور ما را در زمان اکنون بیشتر می کند و « حضور » همواره آرامش را برای ما به ارمغان می آورد.

نیروی نهفته در درون ما ( انرژی چی ) در جوار آرامش، ما را از ذهن و اشکال مادی و فکری آن که متاسفانه بسیار زیاد و اغلب به شکل توهم هستند رها می کند و این رهایی هر چند ممکن است دیری نپاید ولی به میزان زیاد افکار منفی را از ما دور می نماید. آنجا که از افکار منفی همچون یاس و ترس و اضطراب و استرس فاصله گرفتیم، مغز ما ضمن تعدیل ترشح هورمون کورتیزول(هورمون ترس و استرس) با افزایش هورمون دوپامین، قوای انگیزه و خلاقیت ما را افزایش می دهد که حاصل آن اجتناب از افکار منفی ( که متاسفانه در بحران هایی از این دست بسیار فراوان است ) و روی آوردن به افکاری مثبت خواهد بود و طبیعتا این افکار مثبت ما را به اقدامات مثبت و مثمر رهنمون خواهند شد. همزمان و همراه با این اتفاقات فیزولوژیکی، هیپوتالاموس ترشح بیشترهورمون های سروتونین و اکسی توسین را در دستور کار خود قرار داده و احساس رضایت و خوبی را برای ما فراهم می کند.

بنابراین ما می توانیم ضمن انجام حرکات رزمی نرم و آسان ورزش زیبای تای چی، نیروی مقاومت ذهنی ناشی از مواجه با ویروس کرونا که چونان چوب سفت و سخت است را با پذیرش آگاهانه به نیروی قدرتمند آرامش که همچون طناب نرم و منعطف است، تبدیل نماییم و بدین سان با رها کردن مقاومت های کاملا بیهوده آسیب ها و مخاطرات زیادی را دفاع نموده و از سر خود رفع کنیم . با این مدل می آموزیم که اگر حتی خدای ناکرده شاد نبودیم لااقل آرام باشیم.

باشد که به لطف و مدد پروردگار مهربان در کنار هم آرامش را تجربه کنیم و با نوع دوستی و خیرخواهی برای دیگران یار و یاور هم باشیم و فضا را برای مدیریت سازمان ها و نهادهای مربوطه بهتر فراهم نماییم تا این بحران را  کم هزینه تر و بهتر پشت سر بگذاریم .

سوم اسفند نود و هشت  مهدی رمضان زاده - مدیر تای چی چوان استان البرز

 

بالا